Söderkullan kentälle vierailulle saapunut Kouvolan Indians pelaa tällä kaudella imatralaisten kanssa yhdistelmäjoukkueella. Ottelutantereen molemmilla laidoilla nähtiin ilahduttava määrä sekä koti- että vierasjoukkueella vaihtomiehiä. Osalle Bulldogsin pelaajista oli alkamassa urallaan vasta toinen sarjapeli. Siinä missä Intiaanit veivät pallon maalialueelle 12 kertaa, koiralauma onnistui samassa tempussa kolmesti, kun Kristian Lappalainen juoksi kentän läpi pallo kainalossa kaksi kertaa ja Lasse Tuominen kerran. Lisäpisteyrityksissä molemmilla joukkueilla oli hapuilua, mutta Bulldogs oli tällä osa-alueella prosentuaalisesti varmempi.

Kuvaaja Tommy Koponen

Kuvaaja Tommy Koponen

Ilahduttavaa pelissä katsomosta katsottuna, oli Bulldogsin talven ja kevään mittaan kehittynyt yhteispeli, vaikka koko ajan on tullut uusia poikia joukkoon mukaan. Monimutkaista lajia ei opita kuukaudessa, eikä edes yhden kevään aikana. Palkitsevinta valmentajakaksikolle oli jokaisen pelaajan sitkeä tilanteiden loppuun asti pelaaminen sekä puolustettaessa että hyökätessä, vaikka tahtipuikko olikin vakaasti vieraiden käsissä.
Tällä kertaa U15 keräsi kokemusta, mutta ensi kerralla napannevat jälleen pisteitä.

Kuvaaja Jussi Vehkajärvi

Kuvaaja Jussi Vehkajärvi

Tagged with:
 


Matka käynnistyi muutamasta aikaisemmasta vuodesta poiketen täpötäydellä bussilla. Osittain tämä selittyi U17 juniorijoukkueella, joka matkasi samalla kyydillä kohtaamaan Saintsin Tampereelle. Mutta myös edustuksen oma kokoonpano on kokenut melkoisen levennyksen pariin viime vuoteen nähden ja pukeissa lauantaina oli pitkälti yli 20 pelaajaa.

Ghosthunters sai salama-alun peliin, tehden ensimmäisen pistesuorituksen jo ensimmäisellä hyökkäysvuorolla. Tahti vähän hiljeni, mutta ensimmäinen neljännes mentiin pisteidenkin valossa enemmän nokialaisten tahdilla ja kenttäpuoliskoja vaihdettiin luvuissa 21-0. Toisella neljänneksellä jatkettiin hieman tasaisemmissa merkeissä ja päästiin avaamaan omakin pistesaalis, kun joukkueen nestori Tomi Karhu palautti interin n. jaardin päähän nokian maalista ja Simo Heiskanen viimeisteli TD:n tästä. Lisäpisteet, ehkä koko joukkueelle pienenä yllätyksenä, juostiin maaliin ja juoksusuorituksesta vastasi Miikka Hukkanen. Puoliajalle päästiin lukemissa 28-8.

Puoliajalla joukkue sai myös hiukan lisäjoukkoja Tampereelta, kun suoraan omasta pelistä bussiin hypänneet U17 juniorit pääsivät Menkalan tekonurmelle. Osa junnuista pääsi siis oman pelin ohella korkkaamaan kauden vihdoin myös edustuksen riveissä. Tästä pelistä tulossa tarinaa erikseen.

Kolmannella neljänneksellä junnujen mukaantulo vaikutti niin positiivisesti erityisesti puolustukseen, että numeroihin ei muutosta tullut. Viimeisellä neljänneksellä mentiin taas enemmän Ghosthuntersin tahdissa ja lopulliset luvut kirjoitettiin siis numeroin 41-8.

Päivän suurimpana ongelmana oli päävalmentaja Mikko Ranta-ahon mukaan puolustuksen puolen muutaman avainpelaajan puuttuminen jolloin osa pelaajista joutui pelaamaan ei niin tutulla pelipaikalla. Myös hyökkäyksen puolella RB:n tontille olisi vielä kaivattu vähän lisää syvyyttä. Ehkä juuri tästä avainpelaajien puutteesta johtuen puolustus ei oikein kunnolla päässyt poistamaan lead blokkeja ja Nokia pääsi etenemään kapeahkolla pelivalikoimallakin mittavia jaardeja.

Pelinrakentaja Janne Laukan kulmasta katsottuna joukkueen hyökkäyksessä näkyi pieni epävarmuus pelin alussa: ”Tosin heittopelien onnistuminen jo tässä vaiheessa on erittäin lupaavaa kauden jatkoa ajatellen.”

Kaiken kaikkiaan, numeroista huolimatta, suoritus oli niin positiivinen, että tästä on helppo lähteä hiomaan joukkueen tämän hetken aivan mahtava tekemisen meininki pistesuorituksiksi ja voitoiksi seuraaviin peleihin.

Juttu Anssi Hakarinne
Kuvat Harri Koivunen

Tagged with:
 

Bulldogs U-17 juniorit taistelivat voiton kauden ensimmäisessä pelissä.


Bulldogs U-17 juniorit taistelivat voiton kauden ensimmäisessä pelissä.

Sunnuntaina 26.4.2015 Bulldogsien U-17 joukkue sai vieraita Jyväskylästä, kun Jaguaarit saapuivat vierailulle sateiselle Söderkulla tekonurmelle.

Ottelu alkoi kotijoukkueen hyökkäyksellä, mutta sateesta liukas pallo ei tahtonut pysyä käsissä, joten neljällä yrityksellä ei päästy etenemään tarvittavia jaardeja, vaan pallo siirtyi Jaguaareille, jotka saivat aloittaa oman hyökkäyksensä n.30 jaardia päästä Sipoon maalialueesta. Jaguaarit lähtivät rakentamaan hyökkäystä heittopelillä, mutta kastunut pallo on hankala heittää, joten lyhyeksi jäänyt heitto tipahti Bulldogs pelaaja Santtu Jääskeläisen syliin ja hyökkäysvuoro siirtyi takaisin kotijoukkueelle. Tässä hyökkäyksessä Bulldogsit siirtyivät johtoon Teemu Hukkasen tekemällä TD:llä. Lisäpisteyrityksen epäonnistuttua, oli kotijoukkue 6-0 johdossa. Bulldogsien puolustuksen pysäytettyä Jaguaarien hyökkäysyritykset, sai Teemu tuoda pallon toistamiseen Jaguaarien maalialueelle ja Juho Kärkkäinen vei pallon perille. Vielä lisäpisteessä lisäsi kotijoukkue johdon 13-0. Ennen puoliaikaa onnistui TD:ssä myös Santtu Jääskeläinen ja lisäpisteessä Tom Nguyen. Nyt johti Bulldogs ottelua jo 20-0. Juuri ennen puoliaikaa saivat Jaguaarit kavennettua peliä TD:llä ja lisäpisteet potkumaalilla mentiin puoliajalle tilanteessa 20-8.

Ottelun jälkimmäinen puolisko alkoi samalla tavalla kuin ensimmäinenkin, eli Hukkanen vei pallon maaliin ja Jääskeläinen teki lisäpisteen. Tuloksena 27-8 kotijoukkueelle. Bulldogsien Hukkasen tehtyä vielä kerran TD:n, olivat lukemat 33-8. Ottelun viime sekunneilla vierailijoiden onnistuttua vielä kerran TD:ssään ja lisäpisteessään, oli taululla lopputuloksena 33-16.

Ottelu oli tasaista vääntöä, mutta sateinen ilma ja liukas pallo heikensivät merkittävästi heittopelejä suosivan Jaguaarien suoritusta. Bulldogsit pelasivat tuttuun tapaan vahvalla joukkuehengellä, jossa kaikki kannustavat toisiaan, vaikkei pallo aina käsissä pysynytkään.

Valmentajille uusi positiivinen tilanne oli se, että kaikki U17 joukkueen pelaajat olivat kauden avauspelissä mukana, joten edelliskauteen verrattuna vaihtomiehiä oli runsaasti.
Seuraava ottelu U17 on Tapereella Saintsia vastaan 23.5.

(teksti ja kuva Ari Pesonen)

Tagged with:
 

Perin tyytyväisinä pistämme tässä kauden 2015 edustusjoukkueen rosterin virallisesti liikkeelle ja toteamme, että viimeisten kahden kauden aikana pelituloksiin vahvasti vaikuttanut rosterin kapeus alkaa olla pikkuhiljaa historiaa. Selkeä syy piristymiseen löytyy kahdesta suunnasta. Ensimmäisenä mainittakoon vahva jo pitkään jatkunut juniorityö ja toisena viimeisen kahden vuoden aktiivinen lajille uusien pelaajien rekrytoiminen. Näillä eväillä on kasattu joukkue jolla lähdetään hakemaan hyvää tulosta kesän III-divisioonan taistoista. Tavoitteet alkukaudelle ovat meille itsestään selvät, kahden vuoden voitoton kausi on käännettävä voitolliseksi kaudeksi ja se on täysin realistinen tavoite tälle joukkueelle. Valmennuksemme on talven aikana pystynyt tyytyväisempänä kuin pitkään aikaan luotsaamaan alati kasvavaa Bulldogs joukkoa kohti kesän 2015 otteluita. Erityisen ilolla on voitu todeta uuden nuoren Bulldogs sukupolven kasvaminen vanhemman sukupolven rinnalle. Oman joukkueen kehittymisen lisäksi, jatkamme viime kaudella hyväksi kehitettyä yhteistyötä Malmi Blazen kanssa uusimalla farmisopimuksen myös tälle kaudelle.

Tällä joukkueella ja Bulldogsien periksi antamattomalla motolla ”me ei luovuteta ikinä” lähdetään hakemaan voitokasta kautta 2015.

Pelaajaluettelo 2015

#pelipaikkaetunimisukunimisynt vuosicmkg
2LBAkuHenttunen199618290
3WRAliaksanderKureichyk198317272
4RBDanNguyen1992170105
8QBJanneLaukka197617872
12WRTommyKoponen199817365
20WRAnttiTalja198417575
21LBAnttiSaari1988182112
22RBSimoHeiskanen199117480
23DBAriKärkkäinen198418583
24RBJuhoKärkkäinen199917790
27DETeemuHukkanen199818370
29DBLassiKarppi199618383
30RBHeikkiSuominen1984172100
31LBMatiasSäynäväjärvi198817183
34LBJoonasJaaranen198517890
35LBSanttuJääskeläinen199818078
36WRJanneHelenius198218580
38DBTimoPulkkinen199418177
40DEPatrickSneck199716565
41TEMiroCeder199118590
42TEMaxPoikonen199418090
48DBSamuliHeino197716566
51OLTimoJääskeläinen196017784
53OLLauriSelin1979200142
55DEEppuPesonen1998182100
57OLLasseKotisalmi1989175108
58OLJanneKarvonen1976182125
64OLJukkaKiiskinen1983174120
66DLOlliTörmänen199917598
69DLJuusoKokko199018486
70CBAleksisIsola199918680
72CRikuTuominen199818296
73OLAlexHerlin1989185130
76LBOlliPuumalainen199618885
78/80OL/DLJesseKolehmainen1992190120
81RBTomNguyen199717082
82WRJoniHolm198617370
83CBJerryHalme199918075
85RBMiikkaHukkanen1985191105
87WRTeemuHelve197618680
89WRRustamBrattsenko198519383
93TERoopeIkonen199618895
96DBTomiKarhu197317365
Tagged with:
 

Bulldogs edustusjoukkueen kausi käynnistyy toukokuun lopulla Ghosthuntersin vieraana Nokialla. Runkosarjan 6 parasta jatkavat pudotuspeleihin ja finaali, Tinamalja pelataan elokuun lopussa. Kotipelit joukkue pelaa lauantaisin 14:00 alkaen Söderkullan tekonurmella:.

Bulldogs otteluohjelma

Viikko 1 16-17.5.
Bulldogs bye

Viikko 2 23-24.5.
Ghosthunters, Nokia – Bulldogs

Viikko 3 6-7.6.
Bulldogs – Vikings, Vaasa

Viikko 4 13-14.6.
Panthers, Lahti – Bulldogs

Viikko 5 27-28.6.
Bulldogs – Lions, Lohja

Viikko 6 4-5.7.
Bulldogs – Bears, Pori

Viikko 7 11-12.7.
Nordmen, Rovaniemi – Bulldogs

Viikko 8 18-19.7.
Wolverines 2, Helsinki -Bulldogs

Viikko 9 25-26.7.
Bulldogs bye

Viikko 10 1-2.8.
Bulldogs bye

Viikko 11 8-9.8.
Bulldogs – Eagles, Kotka

15-16.8. Puolivälierät
3vs6
4vs5

22-23.8. Välierät
1 vs voittaja ottelusta 3vs6
2 vs voittaja ottelusta 4vs5

29-30.8. Tinamalja

3-divisioonan koko otteluohjelma (www.sajl.fi)

 

bulldogs_lajikokeilu_2015

Ilmoittaudu facebook tapahtumaan tai tule vain paikanpäälle!

Tagged with: